Odpowiednie projektowanie instalacji przemysłowych wymaga tego, żeby dostępna w nich była możliwość kontrolowania niezbędnych parametrów. Jest to ogromnie ważne, gdyż przekroczenie jakiś parametrów może spowodować poważne zagrożenie dla otoczenia czy pracowników. Powszechnie w takich instalacjach montuje się więc rozmaite układy czujników. Do najczęściej wykorzystywanych należą manometry, ciśnieniomierze i przepływomierze, lecz jest ich dużo więcej.

Oprócz tego w pewnych sytuacjach będzie też konieczne wykonanie wzrokowej inspekcji albo przy pomocy sondy, i również trzeba zapewnić dostęp do takich miejsc. Ze względów projektowych czujniki takie są najczęściej są instalowane w specjalnych elementach, zwanych króćcami. Króćce pomiarowe należy przykręcić lub przyspawać do rury, po czym do środka wkładany jest czujnik.

Wewnętrzną średnicę należy dopasować tak, żeby nie było dużego problemu z zamontowanie czujnika, często jest wykorzystywane jest do tego połączenie na gwint. Z uwagi na duże możliwości zastosowania każdy króciec pomiarowy wyglądać może inaczej, to znaczy mieć inne wymiary, długość czy średnicę, oraz być przeznaczony do innych substancji. Elementy te są dostępne w sprzedaży w wielu standardowych wymiarach, ale jeżeli okaże się to konieczne, to można oczywiście zrobić je na zamówienie. Wystarczy jedynie przygotować odpowiednią specyfikację, a króćce producent przygotuje wszystko tak, jak to będzie oczekiwane.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY