Odpowiednie oświetlenie ogrodu to nie jedynie sposób na przedłużenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu, lecz również możliwości stworzenia przyjemnego nastroju po zmroku. Odpowiednie rozplanowanie wszystkich lamp będzie wymagało dokładnego zastanowienia się i wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Pierwszą ważną rzeczą jest wytyczenie szlaków komunikacyjnych w ogrodzie po zmroku.
Warto zadbać o właściwe oświetlenie ścieżek, schodów i wejść. Osiągnąć to można przy pomocy niedużych lamp wbudowanych w nawierzchnię albo dyskretnych oświetleniowych słupków ustawionych wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Istotne jest, aby światło skierowane zostało w dół i nie powodowało oślepienia przechodniów. Drugą ważną rzeczą będzie podkreślenie dekoracyjnych walorów ogrodu.
Profesjonalne projektowanie ogrodów powinno uwzględniać oświetlenie najbardziej ciekawych elementów, takich jak na przykład efektowne krzewy, drzewa czy elementy małej architektury. Bardzo dobrze sprawdzają się tu gruntowe reflektory, które można skierować na konkretne rośliny czy detale architektoniczne, tworząc interesujące cienie czy efekty świetlne. W szczególności ciekawie prezentują się oświetlone rośliny o ciekawej formie czy strukturze.
Trzecią istotną kwestią jest stworzenie odpowiedniej atmosfery w strefach wypoczynkowych. Przy altanie lub tarasie warto wykorzystać ciepłe, przytulne oświetlenie o regulowanej intensywności. Będą się tu sprawdzać zarówno zwykłe kinkiety, jak i popularne ostatnio girlandy świetlne czy lampiony, możliwości pod tym względem jest faktycznie dużo.
+Tekst Sponsorowany+