Oprócz zabezpieczenia obiektu przed brakami ciepła, potrzebne jest też jego poprawne ogrzewanie. Dzisiaj można wybierać przeróżne formy ogrzewania. W największym stopniu legendarne są sztampowe kotły na paliwa stałe, niemniej jednak wymagają one gigantycznej obsługi.

Sporo bardziej wygodne oraz prawie bezobsługowe są kotły gazowe oraz kotły olejowe. Niestety ich zdecydowanym negatywem jest na pewno dosyć duży koszt ogrzewania budynku. Najlepszą alternatywą dla wszystkich szablonowych oraz dotąd najbardziej legendarnych form ogrzewania są nowoczesne metody użytkowania odnawialnych źródeł energii. Są to w głównej mierze pompy ciepła oraz kolektory słoneczne – wypróbuj Montaz pomp ciepla w Belgii. Pompa ciepła polega na pobieraniu ciepła z wnętrza ziemi (wody) oraz wykorzystania go do ogrzania zarówno pomieszczeń budynku jak i wody użytkowej. Koszt takiego ogrzewania ogranicza się jedynie do zużycia energii elektrycznej zasilającej pompę.

Na pokrewnej zasadzie działają kolektory słoneczne, przy czym zalążkiem ciepła jest energia pochodząca z promieniowania słonecznego. Biorąc niemniej jednak pod uwagę panujący w Polsce klimat, nie zawsze istnieje dobra wydolność do tego rodzaju ogrzewania. Jest ono jednakże do głębi wydajne do ogrzania wody użytkowej, co również wpływa na duże oszczędności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY