Beton to jeden z podstawowych materiałów stosowanych w budowlanej branży, to przez jego właściwości stawiane być mogą budynku na kilkadziesiąt pięter czy też ogromne obiekty przemysłowe. Ponieważ jest wylewany w postaci płynnej, to zapewnia to duże możliwości kształtowania rozmaitych elementów budynków. Z reguły jest łączony ze stalą, która poprawia parametry wytrzymałościowe i charakterystykę. Samych odmian betonu jest wiele, najczęściej są stosowane wersje zwykłe, lecz dzięki różnym modyfikacjom zawartości można uzyskać materiał o pożądanej charakterystyce.

Ogólny skład betonu jest stosunkowo prosty, bowiem taka mieszanka ma w sobie kruszywo i cement w odpowiednio dobranej proporcji. Cementy dostępne są w kilku różnych odmianach, które się od siebie różnią czasem wiązania i wytrzymałością na ściskanie, i od tego właśnie w dużym stopniu zależy wytrzymałość gotowego elementu.

Kruszywa dodawane do betonu mogą być różnej grubości, z reguły będzie to piasek oraz płukany żwir. W branży budowlanej najczęściej się stosuje beton nazywany zwykłym, posiadający kilka różnych klas określających wytrzymałość, dobieranych do danych potrzeb. Przy samodzielnym przygotowywaniu betonu trzeba zachować dokładne proporcje dodawanych składników oraz właściwie przeprowadzić proces mieszania. Zdecydowanie lepszą opcją jest zakup gotowego betonu, który dostarczony zostanie na budowę w płynnej postaci, przygotowany do zalania.

W architektonicznych zastosowaniach niekiedy jest używana odpowiednia odmiana betonu, która się charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią po zastygnięciu, nie wymagającą późniejszej obróbki. Jeśli zamiast kruszyw użyty zostanie granulat styropianowy, to znacznie zmniejszy się waga takiego materiału, przy niewielkim ograniczeniu wytrzymałości. Wybór odpowiedniego betonu ma duże znaczenie dla budowanej konstrukcji, czyli trzeba się tu trzymać norm, a jeżeli ktoś chciałby się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat, to w wyszukiwarce może wpisać hasło beton wodoszczelny w8 i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY