Najbardziej powszechnym i zarazem popularnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, najczęściej są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a głównym miejscem do tego jest bezsprzecznie szczególna huta, gdzie produkuje się również inne typy stopów metali.

Do tego, by powstał stop niezbędna jest ogromna temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na dowolnym kroku napotykamy wiele rodzajów artykułów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy rozmaitych typów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu różnych elementów fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a również zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą lub najwyższą. Poprzez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub ewentualnie gorąco i szybkotnąca), szczególna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych towarów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź narzędziowym.

br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY