Energia słoneczna to nie wyłącznie ciepło jakie odczujemy pod wpływem promieni słonecznych na naszych policzkach. Co zajmujące, znajduje się ona też w paliwach kopalnianych. Została ona w nich uwięziona oraz uległa przekształceniu wraz z upływem czasu w ropę, węgiel czy gaz ziemny. W procesie pozyskiwania oraz modyfikowania energii słonecznej nie wytwarzane są żadne zanieczyszczenia. Energia ta jest generalna i ma wiele zastosowań. Instalacje użytkowane do jej pozyskania nie ulegają zużyciu przez długie lata.
Wadą tego źródła energii jest jednak rozległy koszt kolektorów słonecznych i miejsce jakie jest niezbędne do ich instalacji. Polska nie jest też państwem, gdzie przez większość roku świeciło by słońce. Swobodnie się o tym przekonać, odjeżdżając w środku sezonu letniego nad polskie morze. Pogoda bywa niesłychanie zmienna oraz zdradliwa. Zamiast słonecznej plaży, możemy zastać deszczowy oraz ponury pejzaż.
Dziś energia słoneczna bywa stosowana już w gospodarstwach domowych w małej skali. Z reguły służy ona podgrzewaniu ciepłej wody. Ropa, węgiel czy gaz ziemny nie są niezastąpionymi źródłami energii, co potwierdza fotowoltaika. Opcjonalne źródła potrzebują dużo inwestycji oraz naukowego podejścia. W ten sposób zyskujemy jednak energię ekologiczną, która nie wpływa negatywnie na ciągle zmieniający się klimat naszej planety.
Właśnie dlatego również, aby zahamować wzrost zanieczyszczeń, naukowcy starają się wypracować jak najbardziej ekonomiczne oraz efektywne sposoby pozyskiwania energii z tak zwanych odnawialnych źródeł. Dzieje się tak, albowiem korzystanie ze światła słonecznego czy wiatru jest nie tylko tanie, lecz również przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie dochodzi tutaj do emisji szkodliwych gazów, a przy tym używa się takie źródła, jakie nigdy się nie wyczerpią. Tego samego przecież nie można ogłosić o węglu, ropie czy gazie, jakich już wkrótce może zabraknąć. A taka sytuacja zdołałaby być niezmiernie brzemienna w skutkach dla pełnej ogólnoświatowej gospodarki.