Blachy znajdują przeznaczenie w lokalizacjach nadzwyczaj narażonych na niekorzystne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym funkcją tego typu blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bez ustanku stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. By zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne wymagania w tym zakresie.
Uczciwy i troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi – tam jest także informacja, jakie blachowkręty stosować. Oczekiwania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, gromadzenia i konserwacji. Ażeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne oraz szczelne pokrycie dachu, wypada szczegółowo przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim otwarcie, by zdobyć szczegółowe informacje.
Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie niesprzyjających składników środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu materiały chemiczne oraz mchy i porosty. Na obecność tych dwóch ostatnich wielokrotnie skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów i mchów nie wynika niemniej jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je nadzwyczaj szybko usunąć.
Porosty oraz mchy pojawiają się zwykle na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub ewentualnie w cieniu drzew. Aby je usunąć, najodpowiedniej jest wykorzystywać specjalistyczne środki przeciwko porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy zastosowaniu stosownych środków ostrożności. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek problemów z usuwaniem mchów z blach należy skontaktować się z fabrykantem lub kompetentnymi monterami.